Tervem ja turvalisem intiimelu: oluline info suguhaiguste kohta

Suguhaigused – sõnakombinatsioon, mis võib tekitada ebamugavust või hirmu, kuid millest peaksime olema teadlikud, et tagada oma ja kaaslaste tervis. Meie seksuaaltervis on sama oluline kui mis tahes muu tervise aspekt, kuid tihtipeale jääb see aruteludest kõrvale, sest seksuaalsusega seotud teemad on tabustatud. Seetõttu võtamegi sõna, et jagada olulist informatsiooni, mis aitab ära hoida suguhaiguste levikut ja tagada turvalisema seksuaalelu.

Mis on suguhaigused ja miks on need nii levinud?

Suguhaigused ehk sugulisel teel levivad infektsioonid (STI-d) on nakkushaigused, mis edastatakse enamasti seksuaalse kontakti kaudu. Kõige tuntumad nende seas on klamüüdia, gonorröa, süüfilis, genitaalherpes ning inimese papilloomiviiruse (HPV) põhjustatud haigused. STI-d võivad edasi kanduda vaginaalse, anaalse ning oraalseksi teel ja mõnikord jagatud sekslelude vahendusel.

Suguhaiguste levikut soodustab mitu põhjust. Sageli on probleemiks teadmatusest tingitud ennetus- ja kaitsemeetmete eiramine, samuti taju, et antud olukorras või konkreetse kaaslasega ei ole risk suur. Lühidalt, inimesed ei pruugi oma riske objektiivselt hinnata ega vastavaid ettevaatusabinõusid rakendada.

Ennetamine ja kaitsmine – mida saame ise ära teha?

Peamine suguhaiguste leviku tõkestamise viis on ohutu seks. See tähendab kondoomi kasutamist igasuguse seksuaalse kontakti puhul, samuti uute partnerite puhul seksuaalajaloo avameelset arutamist ja vajadusel testide tegemist.

Kondoom on ainuke vahend, mis vähendab märkimisväärselt nii STI-de kui soovimatute raseduste riski. See on lihtne ja kättesaadav viis enda kaitsmiseks, ja kuigi see pole 100%-liselt efektiivne, on see siiski parim valik, mille me ise teha saame.

Regulaarne testide tegemine on oluline ka neile, kes on püsisuhetes – teadmatus võib viia tüsistuste tekkimiseni. Paljud STI-d esinevad peiteperioodil ilma sümptomiteta, seetõttu on varajane avastamine võtmetähtsusega.

Kokkuvõte – teadlikkus toob tervema tuleviku

Seksuaaltervis on oluline osa meie üldisest heaolust, ja teadlikkus suguhaigustest ning nende ennetamisest on samm turvalisema seksuaalelu suunas. Oluline on mõista, et enda ja oma partnerite kaitsmine on vastutustundlik tegu. Olgu harjumuseks kondoomi kasutamine ning regulaarne tervise kontrollimine, et vältida STI-de ülekandumist ja krooniliste terviseprobleemide tekkimist.

Ole aktiivne oma seksuaaltervise kaitsmisel ja jaga seda teavet ka teistega – tervem ja turvalisem seksuaalelu on kõigi huvides.