Tark Olla Tervise Osas: Suguhaiguste Ennetamine ja Ravi

Suguhaigused – kolm sõna, mis tihtipeale tekitavad piinlikkust ja ebamugavust. Ometi on need tervisehädad, millest peaksime rääkima avatult ja ilma hirmuta. Suguhaigused või sugulisel teel levivad infektsioonid (STI-d) on laialt levinud kogu maailmas ja nendest puudutatud ei ole ainult seksuaalselt aktiivsed inimesed, vaid ka need, kes võivad olla nakatunud mitteseksuaalse kontakti, nagu vereülekande või sünnituse käigus.

Miks peaksime suguhaigustest rääkima?

Suguhaigused ei vali oma ohvreid; nad võivad mõjutada igaüht olenemata soost, vanusest või seksuaalsest orientatsioonist. Lisaks isiklikule kannatusele võivad need haigused põhjustada tõsiseid tüsistusi nagu viljatus, raseduse probleemid ja suurendavad isegi HIV nakatumise riski.

Kuidas kaitsta ennast suguhaiguste eest?

Parim viis suguhaiguste vältimiseks on turvalise seksi praktiseerimine, sh. kondoome kasutades. Regulaarne testimine suguhaiguste osas on samuti kriitilise tähtsusega, eriti kui sul on uus seksuaalpartner või mitmeid partnereid. Vaktsineerimine on samuti oluline võitluses teatud tüüpi suguhaiguste, näiteks inimese papilloomiviiruse (HPV) vastu, mis on üks levinumaid viiruslikke suguhaiguseid.

Millised on levinumad suguhaigused ja nende sümptomid?

Levinumad suguhaigused Eestis on klamüüdia, gonorröa, süüfilis ja HIV. Tihti ei pruugi suguhaigustel olla sümptomeid, mistõttu on oluline regulaarne testimine. Mõned peamised sümptomid on ebatavaline eritis, valu sukuelundite piirkonnas, valulik urineerimine ja haavandid või lööbed suguelunditel.

Millal peaks pöörduma arsti poole?

Kui märkad mõnda mainitud sümptomit või kui sul on olnud kaitseta seksuaalvahekord, on oluline pöörduda arsti poole. Õigeaegne diagnoosimine ja ravi aitavad vältida haiguste edasikandumist ja tüsistuste teket.

Kokkuvõte

Seksuaaltervis on osa meie üldisest heaolust ja ei tohiks olla tabuteema. Avatud suhtlus, teadlikkus ja ennetamine aitavad kaitsta nii enda kui ka partneri tervist. Ära unusta, et suguhaigused on enamasti ravitavad või hallatavad, kui need avastatakse varakult. Seega – olgem tarkad oma tervise osas ja toimigem vastutustundlikult.